دایره فقر نتیجه نبود بازار سرمایه

محمدخان طاهری مطلب جالبی نوشته در مورد دایره بسته فقیر بودن. به نظر من مساله بسیار ساده است. اگر شما بخواهید درآمد خوبی داشته باشید یا باید دارای سرمایه انسانی باشید یا سرمایه فیزیکی. و الا یک کارگر ساده بی مهارت درآمدی بخور نمیر خواهد داشت و این مختص ایران نیست. حالا داستان اینه که چگونه فقرا میتونن از این دایره فقر بیرون بیان.

یک راه اینه که سعی کنن با کسب سرمایه انسانی از طریق آموزش به کارگرماهر مبدل بشن. شاید شما خیلی ها رو بشناسین که با کمترین امکانات تونستن برن دانشگاه و مهندس و جراح بشن. در ایران این امکان برای کسانی میسر است که بتونن وارد دانشگاه دولتی بشن. خیلی ها هم بعلت نداشتن استطاعت مالی از خیر قبولی دانشگاه آزاد میگذرند. (اینم مطلب جالب از حامد که در نبود بازار سرمایه کارا افراد فقیر هم از خیر قبولی دانشگاه آزاد میگذرند)

راه دیگه اینه که سرمایه یه جوری بدست فرد برسه و با آن بتونه کار کنه. مثلا جوان راننده ای را در نظر بگیرین که اگر پولی بهش قرض داده بشه وکامیونی براش تهیه بشه میتونه درآمد بهتری داشته باشه. یا مهندسی را در نظر بگیرین که توانایی ساخت ساختمان را داره ولی سرمایه برای شروع کار را نداره. کشاورزی را در نظر بگیرین که اگر بهش وام بدن وبره زمین و پمپ اب بخره میتونه درآمد بهتری داشته باشه و …
دایره بسته فقر در ایران بعلت ناکارا بودن بازار سرمایه آن است. اگر بازار سرمایه گسترده و ازادی داشتیم این امکان فراهم میشد که افراد توانا از دایره فقر بیان بیرون و همین انگیزه میشد برای مردم که تلاش بیشتری داشته باشند. در غیاب بازار سرمایه درست حسابی افراد دارای سرمایه دارای قدرت انحصاری میشن و صرفا بخاطر کم رقیب بودنشان در سرمایه بزرگ داشتن درامد بهتری کسب میکنند. خلاصه اینطوری پولدارها پولدار میمونن و فقیرها فقیر.

حالا چرا بازار سرمایه درست حسابی نداریم؟ جوابشو از حوزه بپرسین. به نظر من حوزه های علمیه که متولی های تفسیر فقهی ربا هستند هنوز حواب درستی به این مساله نداده اند. بعضی ها میگن بانکداری فعلی ربوی نیست بعضی ها هم میگن ربوی است. شاید اشکال اصلی از اقتصاد دانان ما باشه که این مساله را خوب مطرح نکرده اند. ازاحمد توکلی که اقتصادخونده مجلس است و پرکارترین آدم در مانع سازی برای بازار سرمایه بوده یا توتونچیان دانشگاه الزهرا که هنوز به ارزش زمانی پول اعتقاد نداره چه انتظاری میشه داشت؟

Advertisements

8 پاسخ to “دایره فقر نتیجه نبود بازار سرمایه”

 1. محمد طاهری Says:

  ممنون.بحث به جای خوبی رسیده است.دارم درمورد دلایل ناکارآمدی بازار سرمایه می نویسم.

 2. علی خسرو Says:

  آقا پویان، گاهی فکر میکنم در اهمیت بازار سرمایه یه کم اغراق میکنید. من از برنامه هام اینه که تو یه تعطیلات بشینم درباره بازار سرمایه و رشد یه کم مطالعه کنم و غیر از یه مقدمه و یه مقاله (از آگیون) چیز دیگه ای نخوندم اما فکر کنم خیلی اغراق میشه.
  1- اولا اینکه نرخ واقعی بهره برای خیلی کارها تو ایران صفره یا حتا منفیه و برای کارهای سرمایه گذاری اتفاقا بانکها با دست و دلبازی عمل میکنند و مثلا وام با نرخ کمتر از 7 درصد حقیقی راحت گیر میاد (مجبورند) و میزان توزیع وام هم قابل توجه و بالاست. اگه واقعا کارهایی و پروژه های سوددهی باشه میشه رفت وام گرفت و از پروژه استفاده کرد یا میشه کسی که به وام دسترسی داره رو تو کار شریک کرد.
  2- ارتباطش با حوزه شاید به این اهمیتی که میگید نباشه، بازار سرمایه توسعه نیافته مشکل خیلی از کشورهای جهان سومه که اتفاقا خیلیهاشون مذهب هم مانعی نیست. دلایل دیگه میتونه مهمتر باشه.
  3- اگه کسی در حد وامهای کم کارش راه بیفته و بازگشت خوبی داشته باشه، میتونه بره قرض کنه، کاری که اغلب انجام میشه.
  3- تنها موردی که میتونه بگه اگه یه کشوری وام در سطح گسترده ولی به شکل بخش نامه ای پخش میکنه نمیتونه پروژه های مفید رو فایننس کنه اینه که تاثیر اطلاعات ناکامل و نامتقارن درباره بازدهی یه پروژه خیلی زیاد باشه. یعنی یه پروژه ای باشه که تو میدونی خوبه و هیچ کس دیگه نمیدونه و تو هیچ جور نمیتونی دسترسی به وام داشته باشی و نمیتونی بقیه رو هم قانع به شراکت کنی یا اعتماد کنی. البته در اینصورت تو یه بازار سرمایه توسعه یافته هم مشکل قانع کردن بانک پابرجاست.
  4- راستش رو بخوای من فکر میکنم با این بیثباتی در متغیرهای کلان و با این مشکلات در انتقال تکنولوژی (و دسترسی به بازار جهانی) و با ثبات متغیر ارز اصولا کار و پروژه سود ده در ایران پیدا نمیشه که بخوای سرمایه گذاری کنی، یعنی مشکل از اون وره مشتری برای کارت نیست. نرخ بازگشت سرمایه در ایران پایینه و پروژه سودده کمه و البته ریسکش زیاده. اینها مهمتر از توسعه بازار سرمایه است.

 3. Pouyan Says:

  مرسی از کامنت.

  1) در مورد بند یک اگر وام هفت درصد سراغ داری منو خبر کن. بعید میدونم بند یک کامنتت با تیوری جور در بیاد. وفتی بازار غیر رسمی نرخ بهره سالی چهل درصده نرخ هفت درصد مگه میشه در اختیار همه باشه.

  ۲) نهاد سنتی حوزه در چند دهه اخیر واضع قوانین بانکی بوده و هرگونه تغییر در بازار پول سرمایه منوط به نظرات ایشان است. هرگونه اصلاحی در بازار سرمایه بدون شک باید از رویکرد نظری حوزه نسبت به نرخ بهره باید شروع بشه.

  ۳) قرض از کجا؟ از بانک؟ بعید میدونم هر کسی بتونه از بانک پول قرض کنه. از عمه و خاله قرض کردن هم میشه قرض از بازار غیر رسمی که بعلت ریسک بالای اعتباری نرخ بالایی خواهد داشت. اگر بانکها بتونن در بازاری که نرخ بهره را تعیین میکنه کار کنن و تقاضا و عرضه در بانک بهم برسن نرخها هم پایینتر میاد. اینم نمیشه بخاطر مساله فقهی ربا و بهره

  ۴) مساله عدم تقارن اطلاعات همه جا هست. اگر دست بازارسرمایه در تعیین نرخها باز باشه میتونن به تناسب ریسک فرد یا شرکت نرخها تعیین بشه و متقاضیان وام انگیزه خواهند داشت که اطلاعات بیشتری ارایه کنن. ضمن اینکه گسترش بازار بانکهای خصوصی جلوی شوکهای ورشکستگی و غیر قابل پیش بینی رو میگیره. اگر بانکها دستشون در تعیین نرخ بهره باز باشه

  ۵) برعکس به نظر من در ایران بسبب توسعه نیافتگی بازار سرمایه کسانی که پول و سرمایه کلان دارند از موقعیت انحصاری برخوردارند و نرخ بازگشت سرمایه بالایی دارند. افراد فعال در بخش ساختمان یک نمونش. کم ریسک و بابازدهی بالا. صنایع نفت و پتروشیمی هم احتمالا باید نرخ برگشت بالایی داشته باشه

  به نظر من اصلاح بازار سرمایه راحت میتونه انجام بشه. بذارن بانکهای خصوصی با نرخ ازاد سود بدن و بهره بگیرن و اوراق مشارکت رو جمع کنن و اوراق قرضه چاپ کنن وبذارن در بازار بورس خرید و فروش بشه. این کار ها هم طرفدارانی در حوزه داره و بعضی ها مثل ایت اله موسوی بجنوردی و عباس موسویان مشکل شرعی در آن ندیده اند.

 4. محمد طاهری Says:

  درمورد بند2- مطمئن باشید هراتفاقی قرار است دربورس بیافتد باید با هماهنگی حوزه باشد.
  به طور مثال دربورس فلرات هنوز مشکل دادوستد مکرر سلف داریم.دربورس اوراق بهادار تا مشکل شرعی ابزارهای مشتقه حل نشود امکان دادوستد وجود نخواهد داشت.در بانک ها هنوز مشکل اعتبار درحساب جاری وجود دارد.بانک ها برای استقاده از ابزار سلف مشکل دارند.
  کارت های اعتباری برای کارشناسان بانکی کاملا شناخته شده است اما چون حوزوی ها در مورد آن شناخت ندارند، مدیران بانکی نمی توانند ازان استفاده کنند.
  درمجموع به این نتیجه رسیده ام که تحریک حوزوی ها برای اظهارنظر در مورد ابزارهای مدرن مالی می تواند اقتصاد ایران را ازسردرگمی خارج کند.یا می شود ویا نمی شود.اینکه بدانیم می شود یا نمی شود،بهترازاین است که ندانیم چه می شود.

 5. محمد طاهری Says:

  مشکل بازار سرمایه درایران فقط حوزوی نیست.باید این بازار را از نظر ساختاری مورد مطالعه قرار داد.
  نخستین مشکل،دولتی بودن اقتصاد ایران است.شما نمی توانید بورسی داشته باشید که کارکردی جدا از صنعت داشته باشد.یا جدا از بازرگانی. بورس ویترین اقتصاد ایران است واگر می خواهیم بورس اصلاح ساهتار شود باید اول اقتصاد را اصلاح ساختار کنیم.نهاد سازی در این بازار خیلی مهم است.ایجاد ضابطه وقانون هم مهمتر.درمجموع فکر می کنم نباید بورس تهران را جدا از اقتصاد ایران بدانیم.این بورس که حالا دولتی تر شده است و با دخالت مستقیم دولت اداره می شود، آیینه است از اقتصاد دولت زده ایران.

 6. میثم Says:

  پویان مطالعه ای سراغ داری در مورد تاثیر کارایی بازار سرمایه بر توزیع درآمد؟

 7. مهدی علی مددی Says:

  سلام.
  تحریم می شویم؟ جنگ می شود؟ نمی شود؟ کدام حزب برنده می شود؟ کدام گروه ها دولت های آتی را به دست می گیرند؟ چه تفکراتی بر جامعه حکمفرما می شود؟ فرهنگ به کدام سو پیش می رود؟ سرمایه گذاری در کدام زمینه ها سود سرشار خواهد داشت؟ جریان های اجتماعی چه سمت و سویی دارد؟ جایگاه ایران در منطقه کجاست؟ به سمت انزوا می رویم؟ مدرن می شویم؟ راکد می مانیم؟ از ایران فرار کنیم ؟ در ایران بمانیم؟ سهام را بفروشیم ؟ بخریم؟ … در یک جمله ایران به کدام سو حرکت می کند ؟؟؟

  با شناسایی رفتار چند سال آتی جریان های حاکم بر ایران ، زمینه های سرمایه گذاری و جهت گیری های سیاسی موفق را تشخیص دهید.

  برای اولین بار در ایران :

  تحلیل امواج سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی ایران بر اساس تئوری الیوت و پیش بینی اتفاقات عجیب پیش رو فقط به ارکان حکومتی ، موسسات ، احزاب و شرکت های بزرگ ارائه می شود. جهت اطلاع از نحوه ارائه تحلیل با شماره تماس و یا ای میل سایت در ارتباط باشید.

 8. mohammad Says:

  lotfan behem konmak konid to ro khoda pool mikham0301145260004

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: