انحصار آگهی تلویزیونی و گرفتاری صنعت فوتبال

در حالیکه فیفا به استقلال سیاسی فدراسیون های دولت اهمیت میدهد و بخاطر همین امر فدراسیون فوتبال ایران در چند ماه گذشته دچار بلاتکلیفی شده است مساله ای که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد استقلال مالی فوتبال است. مهمترین منبع درآمد باشگاهها در دنیا از دریافت حق پخش تلویزیونی تامین میشود و باشگاهها از رقابت بین شبکه های مختلف تلویزیونی منتفع شده و دارای حق انتخابی میشوند که منتج به درامدی میشوند که باشگاهداری را سودمند میکند.

اما در ایران بسبب انحصاری بودن شبکه تلویزیونی باشگاهها از این درامد محروم هستند. یکی از وظایف دولت عدالت محور به رسمیت شناختن این حق است و برای از بین بردن این بیعدالتی باید مداخله نموده و تلویزیون را قانونا مجبور کند که درامد حاصل از پخش آگهی های قبل و بعد از یک بازی را به آن باشگاه اختصاص دهد. مداخله دولت در از بین بردن ناکارایی های حاصل از انحصار از موارد بالا بردن کارایی سیستم اقتصادی یک جامعه است که در ادبیات اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است.

بی ثباتی در مدیریت باشگاهها و وابستگی اقتصادی آنها به دولت از گرفتاری های وجود این انحصار است.

 قبلا هم دراینباره نوشته بودم

6 پاسخ to “انحصار آگهی تلویزیونی و گرفتاری صنعت فوتبال”

 1. rooznote Says:

  رای میدهم یا نه؟!

  پاسخ شما به این سوال چیه؟

  انتخابات نمایندگان مجلس و ریاست جمهوری در راه است. شما چه کار میکنید؟ آیا انتخابات را تحریم میکنید تا دوباره امثال محمود احمدی نژاد و یا حتی همین فرد برای دوره دوم انتخاب شود و یا در انتخابات شرکت میکنید تا دوباره زیر سلطه ی نظارت شورای نگهبان به تعدادی نامزد دستچین شده رای دهید؟!دیدگاه شما برای دیگران مهم است.شما چگونه می توانید به آزادی انتخاب در یک انتخابات واقعی برسید؟
  لطفا به دوستانتان هم بگویید در این بحث شرکت کنند تا به یک نتیجه ی جمعی برسیم.
  http://rooznote.wordpress.com/2007/11/12

 2. محمدصادق الحسینی Says:

  مشکل ما عدم دخالت دولت نیست! خصوصا در این موضوع مشکل دقیقا اینست که صدا و سیما هم برای خود تبدیل به یک دولت شده است، دولتی که با وصل بودن به دلارهای نفتی،و همچنین گروه های فشار می تواند خواست خود را براحتی تحمیل کند. در ضمن دولت اگر بخواهد دخالت کند، در انتخابات فدراسیون فوتبال دخالت می کند و نه در این گونه امور دور از شان!!

 3. pmashayekh Says:

  صادق خان
  درسته که انحصاری بودن صدا و سیما باعث این معضل شده ولی با فرض انحصاری بودن آن برای افزایش کارایی باید دولت با دخالت در درآمدهای صداو سیما باعث درامدزایی باشگاهها بشه از طریق درامد آگهی ها. علت دخالت دولت در انتخابات فدراسیون نبود باشگاههای خصوصی با درامد حاصل از آگهی های تلویزیونی است. تا وقتی که باشگاهداری سودده نباشه ( که میتونه باشه اگر درامد آگهی ها رو بهشون بدن) باشگاههای خصوصی قدرتمند بوجود نمیاد تا جلوی دخالت دولت در فدراسیون رو بگیره

 4. محمدصادق الحسینی Says:

  آقا ببخشيد فراموش كردم به اين مطلب دوباره سر بزنم. براي همين كمي تاخير شد
  نكته اي را خواستم عرض كنم: از فريدمن آموخته ايم كه هيچ انحصاري تقريبا باقي نخواهد ماند مگر آنكه پاي دولت وسط باشد. من به اين سخن خصوصا در مورد جامعه اي مثل ايران كه حضور دولت به اين گستردگي است، به شدت معتقدم. بنابراين مشكل ما دخالت كردن دولت براي رفع انحصار نيست، مشكل ما دخالت هاي زياد دولت در امر رسانه است كه حتي باعث شده باشگاه ها امكان انتخاب براي شبكه هاي تلويزيوني مختلف نداشته باشند. و خب انحصارگري با اين قدرت مسلم است كه چيزي به باشگاه ها نخواهد پرداخت. نه تنها به باشگاه ها بلكه همين الان تلويزيون ميلياردها تومان به شهرداري تهران بدهكار است و عين خيالش هم نمي آيد و هيچكس هم جرات ندارد بگويد بالاي چشمت ابروست. چرا كه طبق قانون بخشي از درآمد آگهي ها را بايد به شهرداري بدهد و نداده است. به هرحال پويان خان! خواستم بگويم كه مشكل ما دخالت هاي بجا و يا نابجاي دولت نيست. مشكل ما خود دولت با چنين ساختار معظم و با چنين ساختار درآمدي است.

 5. pmashayekh Says:

  آره صادق خان حرفتو قبول دارم که مشکل اصلی وضعیت انحصاری تلویزیون است ولی نباید انتظار داشت که به این زودیها این انحصار از بین برود. با فرض اینکه این انحصار حالا حالا ها وجود دارد باید به آن شبیه انحصار طبیعی نگاه کرد. برای کم کردن ناکارایی انحصار دخالت دولت لازم است. شما اگر توانستین درامد حاصل از تبلیغات تلویزیون را ازشان بگیرید و به باشگاهها دهید کار بسیار بزرگی انجام داده اید. از بین بردن انحصار تلویریون به این زودیها امکان پذیر نیست

 6. صنعت خصوصی و تلویزیون دولتی « اقتصاد خرد، بازار و خانوار Says:

  […]  پویان هم در اینباره نوشته است.   […]

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: