تصویب طرح مالی

مجلس نمایندگان آمریکا طرح هشتصد و خورده ای میلیارد دلاری را  دو ساعت پیش تصویب کرد علیرغم اینکه نمایندگان حزب جمهوریخواه در رای گیری شرکت نکردند. جمهوریخواهها بدلیل امکان یافتن دولت در دخالت در اقتصاد با این طرح مخالفت کردند.  گویا قرار است بالای سیصد میلیارد دلار خرج بهسازی پلها و جاده ها شود. از حالا لابی های دو صنف سیمانی ها و آسفالت کاران رقابت خودشون را برای سهم بردن از این خوان شروع کرده اند. گویا سیمانی ها سعی میکنند این پول بیشتر صرف پلها شود چون سیمان بر تر است و آسفالت کارها هم میگن باید جاده ها ترمیم شوند. مشاهده میکنید هر جا دولت قدرت اقتصادی پیدا کند سرو کله این لابی ها پیدا میشود. نمایندگان هم بیشتر حواسشون به انتخاب شدن در دوره بعدی است و باید رضایت همولایتی هاشون را جذب کنند و از حالا شروع میکنند که به گفتن اینکه جاده ها و پلهای ایالتشون نیاز سریع به تعمیر داره ویک تحلیل فنی و اقتصادی از ضرورت انجام این کار ارایه میدهند! میبینید رفتار نمایندگان مجلس آمریکا شبیه نماینده های مجلس خودمون میشه که سعی هر کدومشون کندن پول از بودجه دولته. طرح هفتصد میلیارد دلاری را که یادتون هست؟ که قرار بود باهاش دارایی های غیرقابل نقد را بخرن ولی چند هفته بعد پشیمون شدند و گفتن میخوان با آن پول بانکها را تقویت کنند. حالا کاشف به عمل آمده که نماینده ها به اداره دارایی آمریکا فشار آورده اند که آن پول روانه بانکهای ایالت خودشون بشه. نمونش ایالت اوهایو که نمایندش تونست چند میلیاردی برای بانک نشنال سیتی علیرغم وضع وخیم آن بانک پول جور کنه (قرار بوده به بانکهای سالم پول بدن نه به بانکهای دم ورشکستگی) و رییس کمیته بانکی هم که اهل بوستونه یه پول جور کرده برای بانک داغونی در بوستون.

 مشاهده میکنید که وقتی موقعیت و انگیزه پیش بیاد آدمها مثل هم عمل میکنند حالا خواه ایران باشه یا آمریکا. راه از بین بردن فساد و ناکارایی هم کم کردن میزان دخالت دولت در اقتصاده و فراهم آوردن سیستمی است که انگیزه فساد وجود نداشته باشه.

Advertisements

5 پاسخ to “تصویب طرح مالی”

 1. ostin Says:

  همین طوره که شما میگی درباره نقش دولت در اقتصاد باید حسابی با چشم باز تصمیم گرفت و تمام جوانب رو سنجید. منتها یادآوری میکنم که از یه سیستم اقتصاد شبه دولتی مثه ایران نمیشه یه شبه تبدیل به یه سیستم اقتصاد باز رسید و فرایند تبدیل خودش هزار تا حرفو حدیث داره…

  از طرف پویان:
  یک شبه که نه ولی اول باید دلایل گرفتاری اقتصاد را شناخت

 2. علی Says:

  اصولا به هیچ چیز نمی شود یک شبه رسید. ولی همه آدمهایی که این حرف را می زنند در واقع جلوی تغییر تدریجی را هم می گیرند! بله باید تمام جوانب را سنجید ولی دیگه سنجیدن جوانب کافیست! حقیقتش را بخواهید شما یک قدم بیا بردار «تغییر یک شبه» پیشکش. واقعیت اینجاست اینرسی تغییر وضعیت نه از هراس از عواقب نامنتظره است بلکه زاییده عدم تمایل گروههاییست که از وضعیت فعلی اقتصاد متنفع می شوند. و منفی بانان محترمی مانند شما عدم تمایل ایشان را توجیه می کنند.

 3. مهدي Says:

  آقا طرح 700ميلياردي تصويب و اجرا شد و پولها تخصيص داده شد؟ الان اين 800 تا علاوه بر اون 700 تا است؟ يعني 1500 تا؟

  از طرف پویان:
  آره استاد این هشتصد تا جدا از آن هفتصد تاست. نصف آن هفتصد تا را تزریق کردن توی بانکها و نصفش مونده. بعد این هشتصد تا قراره در طی چند سال خرج بشه و بخشیش معافیتهای مالیاتی است

 4. saeed Says:

  با سلام و تشکر از شما

  من واقعیتش نمی دونم این سوالو کجا مطرح کنم با این حال اگر جاش در این تاپیک نیست واقعا عذر خواهی می کنم در هر حال ممنون می شم اگر آقا پویان یا دوستان محترم راهنمایی بفرمایند چون واقعا چند روزه ذهنمو به خودش مشغول کرده. با سپاس

  سوال من در رابطه با قیمت و نرخ بهره (بازدهی) اوراق قرضه در بازارهای درآمد ثابت است که رابطه معکوس با هم دارند.

  در حقیقیت من می خواهم این سوالمو یک جورای مستقیما به عرضه و تقاضا در بازار اعتبارات ارتباط بدم به عبارتی از این طربق می خواهم به یک نتیجه منطقی بین واکنش قیمت اوراق قرضه به عرضه و تقاضا در بازار اعتبارات برسم

  می دانیم زمانی که میزان پس اندازهای جاری یا گذشته یا خالص اعتبارات بانکها به هر دلایلی بالا بره این نشون می ده که اولا عرضه اعتبارات داره افزایش پیدا می کنه که عمدتا به خاطر نرخ بهره بالاست.به زبان ساده در چنین شرایطی بنگاهای تولیدی و خانوارها در یک نقش قرض دهنده و بانکها یا موسسات اعتباری قرض گیرنده هستند . …………….خوب این تا اینجا

  در نتیجه پول از چرخه فعالیت اقتصادی خارج و به سمت بانکهای اعتباری(یا همون بازارهای اعتبارات) حرکت می کنه که نتیجه ش هم افزایش عرضه اعتبارات است……. این هم تا اینجا

  خوب حالا این افزایش عرضه اعتبارات چه تاثیری بر نرخ و بازدهی اوراق قرضه داره؟ لطفا در آخر تصحیح بفرماید .

  من تصور می کنم که حالا با فرض ثابت گرفتن دیگر عوامل به خاطر اینکه خانوارها و موسسات در چنین شرایطی هیچ تمایلی به مصرف یا سرمایه گذاری در زمان حال ندارند و ترجیح می دهند پس انداز کنند صرفا در چنین شرایطی چون تقاضا برای خرید اوراق قرضه کم هست(چون پولی نزد مردم نیست و بیش از درآمدشون پس انداز کردن) در چنین شرایطی قیمت این اوراق می آد پایین و بازدهی میره بالا. درست عرض می کنم؟

  خوب اینجا که رسیدیم اجازه بدید بحث بیشتر باز کنم. چون واقعا از این جا به بعد یه کم قضیه پیچیده می شه……..

  آیا این درست هم که بگیم زمانی که به خاطر کاهش نرخ بهره تقاضا برای اعتبارات یعنی گرفتن وام توسط خانوارها و موسسات بالا میره و بیشتر خانوارها و موسسات ترجیح می دهند مصرف و سرمایه گذاری کنند بخشی از این وام های دریافتی به سمت بازار درآمد ثابت میره و بنابراین تفاضا هم برای اوراق قرضه بالا میره و بازدهی میاد پایین؟آیا این درسته؟(با فرض ثابت گرفتن دیگر عوامل)

  آیا صرفا به خاطر اینکه این گونه بازارها سودی تضمین شده دارند(مثلا فرض می کنیم در زمان بحرانی به عنوان نمونه همین بحران کنونی که نرخ بهره فدرال هم به صفر درصد نزدیک شده) پولها به سمت این اوراق سرایز می شه اگر به این شکل هست پس چرا زمانی که قیمت این اوراق به دلیل تقاضا بالا میره بازدهی ش که پایین میاد؟ پس این سود از کجا تضمین می شه؟ ( در اینجا لازم به ذکر است که بازدهی اوراق قرضه کوتاه مدت سه ماهه و شش ماه آمریکا تا چند ماه پیش منفی بوده یا حتی اوراق بلند مدت هم نرخ بهره اش شیب منفی داشته) اگر این مارکت بازار درآمد ثابت است پس این سود تضمینی از کجا می اد ؟ اگر درآمد این بازار ثابت هست پس می تونیم بگیم سودش هم تضمین شده است؟ بعنی هیچ ضرر کننده وجود نداشته باشه.(در این جمله پایانی آیا این درآمد ثابت همان سود تضمینی هست؟ البته اگر اشتباه نکرده باشم)

  اصلا بفرماید چرا واقعا در زمان کاهش اعتبارات یعنی زمانیکه قرض گیرندگان (فروشندگان) قادر به یافتن قرض دهندگان (خریداران) کافی برای این اوراق نیستند قیمت این اوراق کاهش و بازدهی آن افزایش می یابد؟ و اقعا چرا؟ مگر زمانی که تقاضا برای اعتبارات از سوی خانوارها و موسسات (به دلیل گرفتن وام)بالا میره این به معنی کاهش اعتبارات نیست؟ پس چرا در پاراگراف بالا زمانیکه تقاضا برای اعتبارات افزایش پیدا می کنه قیمت اوراق بالا میره ولی اینجا (کاهش اعتبارات )قیمت کاهش ییدا کرده؟

  و بالعکس چرا واقعا در زمان مازاد عرضه اعتبارات( به عبارتی مازاد تقاضا برای اوراق قرضه) بازدهی کاهش و متعاقبا قیمت ورقه افزایش می یابد؟

  اگر در این زمینه با ذکر چند مثال منو توجیح کنید بسیار ممنون می شم

  می تونید برای پاسخ به سوال من در صورت تمایل از مثال زیر هم استفاده کنید ..

  ( همین عرضه اوراق قرضه که هم اکنون اگر اشتباه نکنم دولت خزانه داری آمریکا تعداد زیادی از این برگه ها را به خاطر تامین مالی و حمایت موسسات بحران زده روانه بازار کرده که گاهی با افزایش و گاهی با کاهش تقاضا روبرو بوده که در کل باعث کاهش قیمت و بازدهی اوراق قرضه بلند مدت به خصوص ده ساله شده )

  پیشتر از پاسخ شما بینهایت سپاسگزارم

  (ببخشید اگر یه کم طولانی شد.وافعیش خودم هم یه کم قاطی کردم نفهمیدم چی گفتم ولی امیدوارم صورت مسلئه رو متوجه شده باشید و یک پاسخ قاطع کننده به من بدید.)

  از طرف پویان:
  اگر میتونی سوالت را در حداکثر دو خط بنویس

  آقا پویان منتظرمااااااااااا ما رو اینجا نکاری(چشمک)

 5. مهدي Says:

  اقا اينها چي ميگن؟ منظورشون شماييد؟
  http://news.yahoo.com/s/ap/20090201/ap_on_bi_ge/bailout_foreign_workers

  از طرف پویان:
  سلام رییس آره منظورشون ما هستیم. فعلا با این اوباما و دار و دستش بازار این حرفهای عوامگرایانه داغ است

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: