دکتر نوربخش

امروز سالروز درگذشت دکتر نوربخش است. وی در دولتهای مختلف منشا خدمات زیادی بوده است. این چند بانک خصوصی هم ثمره افکار و زحمات وی است. دکتر محمدعلی نجفی خاطرات خود را از آخرین ساعات وی اینجا بیان کرده است. وی ماههای آخر زندگیش در تنش های زیادی با وزیر وقت دارایی بود. وزیر دارایی آن موقع اصرار زیادی بر کاهش دستوری نرخ بهره داشت و خاتمی هم وسط دعوای این دو فقط یک نظاره گر بود. بی دانشی و بی سیاستی اصلاح طلبان در زمینه اقتصادی بزرگترین ضعف آنها بود که گویا همچنان ادامه دارد. حمایت خاتمی از موسوی هم نشان از این دارد که هنوز هم  به اهمیت سیاستهای اقتصادی واقف نیستند. دکتر نوربخش در آخرین ساعات زندگی به این گرفتاری های اشاره میکند:

آنچه آن روزها بيش از هر چيز نوربخش را رنج مي‌داد دخالت‌هاي وزير وقت امور اقتصادي و دارايي در سياست‌هاي بانک مرکزي بود که متأسفانه قبل از آنکه در محافل کارشناسي مورد بحث و بررسي قرار گيرد، در روزنامه‌ها و مصاحبه‌ها انعکاس مي‌يافت. وزير وقت امور اقتصادي و دارايي پيگير کاهش نرخ ارز و کاهش نرخ سود بانکي بود و نوربخش اين دو موضوع را در شرايط آن زمان مغاير مصالح کشور و غير علمي مي‌دانست. در آن آخرين غروبي که با هم گفت‌وگو مي‌كرديم، بسيار غمگين و دلتنگ بود. براي اولين بار از او شنيدم که گفت: خسته شده‌ام. از اينکه نمي‌توانم ابتدايي‌ترين موازين علمي و اعمال پيش پا افتاده‌ترين روش‌ها را که براي اقتصاد کشور ضروريست، تفهيم کنم خسته شده‌ام.

Advertisements

16 پاسخ to “دکتر نوربخش”

 1. محمد Says:

  سلام
  اين سوال برا من هميشه مطرح بوده:
  وزير امور اقتصادي وقت هم آدمي با پيشينه علمي جدي بوده پس چرا بايد بر سر موازين ابتدايي اختلافي اينچنين اساسي داشته باشد؟؟

  از طرف پویان:
  برای اینکه اقتصاد نمیفهمیده

 2. محمود Says:

  سلام جناب مشایخ عزیز
  من گشتم و فقط اینجا رو دیدم و تونستم تا برایتان پیغام بگذارم
  ضمن آرزوی سالی خوب برای شما و تبریک نوروز می خواستم یه تشکری کرده باشم از شما بابت مطالب زیادی که من در سال 87 از شما آموخته ام.
  امیدوارم همین روند هم در سال 88 ادامه داشته باشه
  با آروزی سلامتی برای شما
  محمود مرادی

  از طرف پویان:
  مرسی محمود. ایشالا سال خوبی داشته باشی

 3. خالد خیرآور Says:

  سلام پویان
  سال نو مبارک

  به اعتقاد بنده بخت با جناب دکتور نور بخش همراه بوده الان در قید حیات نیستند. ایشون که از مغاییرت سیاست های برخی افراد با اصول بنیادی اقتصاد گله داشتند اگر دوره رئیس جمهور محترم فعلی رو تجربه میکردند که خدا می دونه چه اتفاقی براشون می افتاد !!!!

  یادشون گرامی

  از طرف پویان:
  سال نو شما هم مبارک

 4. محمود Says:

  خطاب به محمد
  به نظر من این گلایه ها مربوط به وزیر اقتصاد وقت یعنی مظاهری بود
  دکتر نمازی 4 سال اول بود و این گلایه ها از سال 80 به بعد بود که مظاهری ظد وزیر اقتصاد و بعدش هم رفت بانک مرکزی فکر کنم
  پس اقتصاد خوانده نبود مظاهری حرف های الانش رو به حساب تسلط به علم اقتصاد نگذارید
  ایشون برای دکترا تو دانشکده مدیریت تهران ثبت نام شد که خوب از دل این دانشکده و به این روش که وزیر باشی و همزمان دانشجوی دکترا چیزی بیرون نمیاد
  تازه ما ها هم که تمام وقت این دانشکده بودیم از دل برنامه های درسی چیزی عایدمون نمی شد

 5. شادافسرده Says:

  یادش گرامی… خدایش بیامرزد…

 6. محمدصادق الحسینی Says:

  آقایان، مظاهری حداقل پس از چند سال فهمیده اقتصاد یعنی چی، اما این نمازی و امثالهم که هنوز هم شوت می زنن. در ضمن مظاهری در آن زمان هم فکر نمی کنم فهمش از نمازی اینها کمتر بوده باشد.(البته این نه به دلیل فهم بالای مظاهری که به دلیل…)
  خلاصه اقتصاد خوانده هایمان هم چنگی به دل نمی زنند. الان هم که این آقای نمازی با فرشاد مومنی دور و بر میرحسین هستند. خدا به خیر کند

 7. محمود Says:

  پوزش از پویان به دلیل ذکر مطالب بی ربط من به این پست
  البته صادق جان من نگفتم که نمازی مسلط به علم اقتصاده فقط خواستم یه تمایز قائل بشوم که بگویم اینی که با علم اقتصاد مشکل داشت در سال 81 مظاهری بود و نه نمازی، دوران نمازی که بماند سر جای خودش قابل یحثه

 8. مهرام Says:

  من با هر دوی آنها کلاس داشتم.
  دکتر نمازی علیرغم پیشینه ی علمی ( به قول دوست کامنت گذار ) به هیچ وجه » به روز » نبود.
  خودش را به جزوه ی » نظامهای اقتصادی» محئوئ و دل خوش کرده بود که بدون انداختن یک واو آن را سر کلاس دیکته می کرد.
  ضمن آنکه دیدگاه های کم و بیش سوسیالیستی داشت که با شرع مقدس معجون غریبی به وجود آورده بود.
  اما مرحوم نوربخش بسیار جسور، خوش فکر و » به روز» بود.
  اگر ایده های او پیاده می شد یقین دارم امروز حال و روز بهتری داشتیم
  روحش شاد

 9. مهرام Says:

  با پوزش
  محئوئ = محدود

 10. mim Says:

  مصاحبه‌های دکتر نوربخش توی تلویزیون فراموش نمی‌شن یک تنه از پس یه لشگر دکتر و مهندس بر میومد چون حرف حساب می‌زد نه مثل اون یارو که علمش کرده بودن به عنوان مرد سال اقتصاد نمی‌دونم کانادا یا امریکا که دروغ پراکنی می‌کرد درباره رشد پایه پولی و کار به شکایت بانک مرکزی کشید و ..یه بار مجری از دکتر نوربخش سوال کرد که بانک مرکزی باید موتور رشد اقتصادی باشه و .. که دکتر همچین گذاشت تو کاسه‌ش که چرا صدا و سیما نباشه .
  در ضمن من به عنوان یه تحویلدار بانک شاهد دخالت‌ها و بهتره بگم فضولی های این مهندس دکتر مظاهری توی جزئی ترین مسائل بانکی بودم.

 11. پویان خ Says:

  سلام و مرسی از پست جدیدت.
  فکر میکنم منظور mim فردی به نام دکتر باقر؟ صحراییان باشه.
  مخلص.

 12. دادشاه Says:

  جناب پویان و همۀ دوستان بزرگوار
  احساس می کنم برای ادای احترام به مرحوم نوربخش دارید نسبت به مظاهری بی انصافی می کنید. نخست اینکه طبق قانون آن موقع رئیس بانک مرکزی با معرفی وزیر اقتصاد معرفی می شد و در واقع وزارت اقتصاد بر بانک مرکزی نظارت داشت. بنابراین مقداری از این دخالتها را به حساب همین قانون بگذارید که البته بعداً تا حدودی اصلاح شد.
  دوم اینکه مرحوم نوربخش در طول ریاستش بر بانک مرکزی با چندین وزیر اقتصاد هم دوره بود ولی فقط وقتی توانست سیاست تک نرخی شدن ارز را اجرا کند که مظاهری وزیر بود. این نقطۀ مثبتی در تواناییهای علمی و عملی مظاهری می باشد. اگر مظاهری نبود این طرح عملی نمی شد همانطور که قبلاً نشد.
  سوم اینکه این بحث اقتصاد خواندن یا از رشتۀ دیگر آمدن را کنار بگذارید. مؤمنی، داوودی و نمازی اقتصاد خوانده را با نیلی مقایسه کنید. یا صمصامی را با مظاهری.
  آخر اینکه باسواد بودن به تنهایی مهم نیست، باسواد و مؤثر بودن مهم است. فکر نمی کنم کسی در تأثیر مثبت مظاهری در این یکسالی که رئیس بانک مرکزی بود شک داشته باشد.
  خداوند روح مرحوم نوربخش را شاد کند.

  از طرف پویان:
  مرسی از کامنت. ولی مظاهری دکتر نوربخش را خیلی آزار داد. ایشان در آخرین ساعات عمرش هم به این مساله اشاره کرده

 13. س Says:

  آقا پویان
  این حرف‌های فرشاد مومنی را شنیده‌ای؟ فکر می‌کنم باید دعا کنیم احمدی‌نژاد رییس‌جمهور بشه و گرنه موسوی با این مشاورانش بیچاره‌مون می‌ کنه:
  http://zamaaneh.com/analysis/2009/03/post_930.html

  از طرف پویان:
  آره امروز خوندم. خیلی اسفناکه. آرپی جی لازم داره

 14. مهدي Says:

  سلام
  خدا همه گذشتگان را رحمت كنه. اين حرفها را ول كن. بگو ببينيم از اقتصاد امريكا چه خبر؟ جنرال موتورز هم ميگن در آستانه ورشكستگيه‌. اوضاع چه جورايس؟
  راستي سال نو هم مبارك

 15. alihme Says:

  سلام پویان جان و سال نو مبارک

  دکتر صالحی وبلاگی رو در مورد اقتصاد ایران شروع کرده. تونستی چک کن:
  http://djavad.wordpress.com

 16. mim Says:

  مرسی از پویان خ درسته اسمش دکتر صحراییان بود،راستی چی شد این دکتر صحراییان.واقعن که بعضی ها فقط یه ابزار می‌شن برای انجام یه ماموریت خاص توی بازه زمانی خاص و بعدش مثل قاب دستمال بیرون انداخته می‌شن دونسته یا ندونسته.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: