یارانه ها و بی بی سی

در پست قبلی اشاره کردم به بی بی سی فارسی و انتخاب آقای رییس دانا برای تحلیل اقتصادی.

حالا به این گزارش بی بی سی توجه کنید خصوصا از  ۰۰:۴۵ به بعد. از دید بی بی سی دستمزد کارگران بالا میرود چون بنزین گران میشود و در ادامه عده ای فرصت طلب و محتکر عامل تورم هستند مخصوصا آنهایی که از آب گل آلود ماهی میگیرند!! خلاصه این هم از تحلیل های اقتصادی بند تنبانی بی بی سی.

 حالا به این خبر بی بی سی دقت کنید که زیرش نوشته:

 براساس گزارش مرکز آمار، تعداد اعضای خانوار در ایران به طور متوسط چهار نفر است. در سال گذشته، درآمد یک خانوار به طور متوسط ، ۷۸۰هزار تومان بود اما هزینه هایش ۸۲۵ هزار تومان. حالا در دیماه هرکدام از اعضای این خانوار، نفری ۴۰ هزار تومان دریافت میکنند که درآمد آن را به طور متوسط به ۸۵۵ هزار تومان میرساند.

به نظر شما ۴ضربدر ۴۰ هزار تومان که میشود ۱۶۰ هزارتومان اگر به ۷۸۰ هزار تومان اضافه شود میشود ۸۵۵ هزار تومان؟

در ضمن در بررسی اثر حذف یارانه بر خانوار ایرانی هم به خانواده ای اشاره کرده که خودروی شخصی دارند. بد نیست نگاهی به آمار بندازند و ببینند که خانوارهای با خودرو شخصی ده سال پیش کمتر از۱۵  درصد خانوارها بوده اند و الان فقط یک سوم خانوارهای شهری دارای خودرو شخصی هستند و تنها ۱۵ درصد روستاییان دارای خودرو هستند. خلاصه بخش عمده ای از خانوارها اصلا اتومبیلی نداشتند که بخواهند از یارانه بنزین آن استفاده کنند.و منتفعان یارانه بنزین درصد کمی از مردم بوده اندو از اقشار پردرآمد جامعه بوده اند.

Advertisements

16 پاسخ to “یارانه ها و بی بی سی”

 1. آنتونی Says:

  شما که ماشاالله این همه عیب بر بقیه میگیری، چرا خودت دست به قلم نمیشی یه چیزی بنویسی؟

 2. maziarworld Says:

  عزیز من

  این را که در بی بی سی بی سوادان و خودفروختگان مشغول بکارند, همه مدتهاست می دانند.
  و اینکه آنها در صدد جلوگیری از دموکراسی هستند که مبادا انسانها آن سرزمین را کنترل و بسوی پیشرفت ببرند.
  چیز تازه ای ننوشتی دوست عزیز!

 3. سهند Says:

  یعنی فقط کسانی که خودرو شخصی دارند از سوبسید سوخت سود میبردند؟ اما من مخالفم، چون سایر افراد هم از این سوبسید به صورت با واسطه سود می بردند مثل پایین بودن هزینه ی حمل و نقل و …

  • pmashayekh Says:

   میزان یارانه ای که غیر مستقیم به افراد بدون خودرو میرسد از طریق بنزین ارزان خیلی کمتر است. بهزاد نبوی هم با همین استدلال سال ۷۷ جلوی اصلاح یارانه ها را در دولت خاتمی گرفت. شما که پول داری عروسی سی چهل ملیونی بگیری خیلی نگران نباش

 4. نیام Says:

  دوست عزیز
  در کلیت اینکه یارانه ها باید حذف شود حداقل بنده شکی ندارم.
  اکثر قریب به اتفاق اشکالاتی که از این طرح گرفته میشود به نحوه اجرای آن است و نه نفس طرح. اینکه یک بیمار باید جراحی قلب شود موضوع درستی است، مطلب این است که آیا فرد ناتوان و ناآگاهی مثل بنده اگر دست به این کار بزند چه تبعاتی در پی خواهد داشت.
  رشته من اقتصاد نیست اما همین اشکالات به قول شما بند تنبانی هم به درستی پاسخ داده نشده اند.
  سوخت فقط محدود به بنزینی نیست که مردم در خودرو های خود استفاده میکنند. بهتر از من میدانید که بخش صنعت نیز تا حدود زیادی متکی به همین سوخت یارانه ای است.
  به طور مثال عرض میکنم نیروگاه های برق ایران با راندمان بسیار پایینی که الان دارند اگر سوخت را به صورت آزاد خریداری کنند مسلماً قیمت تمام شده فوق العاده بیشتر از الان خواهد بود. این اضافه هزینه برق ناشی از راندمان پایین و قیمت بالای سوخت را مردم باید پرداخت کنند.
  آیا منطقی است که برق بازار رقابتی نداشته باشد و نیروگاه های دولتی با راندمان پایین و هزینه بالا برق تولید کنند و با هر قیمتی که خواستند بفروشند؟
  قیمت های آزاد باید در کنار رقابت آزاد باشد. اینجا در آمریکا وقتی بنزین میخواهید چندین عرضه کننده متفاوت با قیمت های متفاوت ( هر چند نه چندان متفاوت ) در چلب مشتری تلاش میکنند. آیا در ایران نیز بازار آزاد وجود دارد؟
  من مطالعه زیادی در این زمینه ندارم. چون نه زمینه تحصیلی این رشته را دارم و نه تبعات این طرح متوجه من میشود اما با این حال گمان میکنم که این طرح پشتوانه فکری قابل توجهی ندارد. به عنوان مثال عرض میکنم. سیاست گاز سور کردن خودرو ها که با هزینه بسیار زیادی مدت ها در ایران دنبال میشد با قیمت های جدید گاز و بنزین کاملاً شکست خورده است. هزینه هر کیلومتر مسافرت با بنزین با قیمت های جدید به مراتب بالاتر از گاز است. یعنی کلا عاقلانه نیست که شما دیگر از گاز استفاده کنید و همه دوباره به سمت بنزین هجوم میبرند. آیا به نظر شما اگر به درستی این قیمت ها تحلیل شده بود و تبعات آن در نظر گرفته میشد، این مساله نباید مورد توجه قرار میگرفت؟

 5. سهند Says:

  والا 30 40 ملیون هم تو این دوره زمونه کف هزینه ی یک ازدواج هست، ضمناً فکر کنم بعد از 9 سال کار اون هم روزی 12 – 15 ساعت، حق آدم باشه که یه جشن بگیره، ضمنآ هر کس در چهار چوب حقوق فردیش مجاز هست که اونطور که بخواهد زندگی کند.

 6. محمد Says:

  سلام
  وبلاگتون برای من بسیار مفید بوده و مثمر ثمر بوده. پایدار و سلامت باشید!
  اما در مورد این پست:
  حقیقتش آمار ارائه شده از دارندگان خودرو صحیح نیست.ضمنا می دونید در ایران افزایش قیمت سوخت به معنی صدور مجوز افزایش قیمت تعبیر شده و می شود(سالهاست) از کرایه ماشین بگیرید تا لوازم یدکی اتومبیل تا برسید به افزایش عمومی سطح قیمت ها.ضمنا دارندگان خودرو در ایران در همان زمان خرید خودرو حداقل یارانه چند سال بنزین را
  پیش پیش به ایران خودرو(بخوانید دولت) پرداخت می کنند. خرید پراید با هشت میلیون و سمند با 15 تا 17 میلیون یعنی تسویه یارانه قبل از پرداخت.ضمنا همین خودرو با قیمت چند برابر، چند برابر هم بنزین مصرف می کند.
  بنظر من در صورتی می بایست بنزین با قیمت جهانی عرضه شود که خودرو هم با قیمت و کیفیت جهانی عرضه گردد.

  • pmashayekh Says:

   مرسی از کامنت. قیمتها اینطور که شما اشاره کردین بالا نمیرود. ضمن اینکه اشاره شما به اصلاح سیاست بازرگانی بین الملل است. حرف شما قبول که سیاستهای اقتصادی بخشهای دیگر هم باید اصلاحات صورت بگیرد که منافاتی با اصلاح یارانه ها ندارد.

 7. HRT Says:

  آقا پویان ما که نفهمیدیم علت خصامت شما با بی بی سی فارسی را؟ چه مشکلی داری باهاش داداش؟ بد خواه مدخواه داری بگو خلاصه
  اما، از سوتی دوم بی بی سی که بگذریم، نکته اول سوتی نیست و درست است و کمی به توضیح شاید احتیاج داشت:
  اگر در نظر بگیریم که تورم با قیمت سوخت در ایران رابطه دارد، آنوقت با بالا رفتن هزینه زندگی قدرت خرید مردم پایین می آید که برای ثابت نگاه داشتن آن حقوق بیشتری از کارفرما طلب می کنند
  قسمت احتکار را هم دیگه قربونت برم تو که فینانس خوندی چرا گیر می دی؟ تورم غیر پیش بینی شده باعث بالا رفتن ولاتیلیتی میشه که قسمتی از بازار برای پایین آوردن ریسک از حجم مبادلات خودش کم می کنه، ضمن اینکه این پیش بینی را دارد که در آینده قیمتها بالا می رود
  پس همچین بند تنبانی هم نیست این تحلیل
  البته انتقاد حق شماست ولی اگر بدرد بخور باشه نه اینکه حالت غرغر داشته باشه

 8. HRT Says:

  آقا پویان ما که نفهمیدیم علت خصامت شما با بی بی سی فارسی را؟ چه مشکلی داری باهاش داداش؟ بد خواه مدخواه داری بگو خلاصه
  اما، از سوتی دوم بی بی سی که بگذریم، نکته اول سوتی نیست و درست است و کمی به توضیح شاید احتیاج داشت:
  اگر در نظر بگیریم که تورم با قیمت سوخت در ایران رابطه دارد، آنوقت با بالا رفتن هزینه زندگی قدرت خرید مردم پایین می آید که برای ثابت نگاه داشتن آن حقوق بیشتری از کارفرما طلب می کنند
  قسمت احتکار را هم دیگه قربونت برم تو که فینانس خوندی چرا گیر می دی؟ تورم غیر پیش بینی شده باعث بالا رفتن ولاتیلیتی میشه که قسمتی از بازار برای پایین آوردن ریسک از حجم مبادلات خودش کم می کنه، ضمن اینکه این پیش بینی را دارد که در آینده قیمتها بالا می رود
  پس همچین بند تنبانی هم نیست این تحلیل
  البته انتقاد حق شماست ولی اگر بدرد بخور باشه نه اینکه حالت غرغر داشته باشه
  قربانت

  • pmashayekh Says:

   مرسی استاد از کامنت. احتکار ریشه و عامل تورم نیست. اگر فرد محتکر قدرت انحصاری نداشته باشه کارش انبارداری است و اتفاقا به سود اقتصاد است. اگر به نظر شما تورم با قیمت سوخت در ارتباط است چطور است سوخت را مجانی کنیم تا تورم کم شود؟
   بی بی سی هم یه سری تحلیل بی پایه به خورد ملت داد ما هم یه چیزی در اینباره نوشتیم. گویا ته مانده های حزب توده آنجا را میچرخانند.

 9. HRT Says:

  من بد نوشته بودم: تورم در ایران با تغییرات قیمت سوخت رابطه دارد صحیحتر است
  نمی دونم ولی یه سری از بچه ها را که من در بی بی سی می شناسم که جوون هم هستند هیچ ربطی به حزب توده ندارند و آدمهای روشنی هستند
  قبول دارم که مصاحبه با رییس دانا اشتباه بود، چون نه اطلاعات خاصی به ببینده داد و هم باعث درد سر خودش شد
  ولی در کل بی بی سی برای تهیه گزارش هاش با آدمها حرف می زنه و چک می کنه، حالا اگر غلط شد یه بخشی اش بر می گرده به قحط الرجال بودن ایران و اینکه هر کسی هم دوست نداره با بی بی سی حرف بزنه که یه وقت مشکل براش ایجاد بشه، به نظرم همیشه تقصیر خبرنگار نیست

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: