ادامه داستان تورم پولی کجاست

وقتی بانک مرکزی عملیات بازار باز انجام میده و شروع میکنه به خرید اوراق بهادار , سپرده بانکها نزد بانک مرکزی افزایش پیدا میکنه و بانکها میتونن وامهای بیشتری اعطا کنند. ولی در دوسال گذشته بانکها رغبتی به اعطای وام نداشته اند به چند دلیل. یکی اینکه بخاطر رکود اقتصادی تقاضا برای وام کاهش پیدا کرده. دوما با بالا رفتن ریسک اعتباری در اقتصاد بانکها با دقت بیشتری وام میدن و براحتی کسی را برای اعطای وام تایید نمیکنند. سوما بازار اوراق با پشتوانه وامهای مختلفی چون وام ماشین مسکن و غیره بسیار کوچک شده و مثل سابق بانکها نمیتونن وام بدن و آنها را در بازار ثانویه بفروش برسانند. برای همین هم اکنون بانکها دارای مازادی بیش از یک تریلون دلار نزد بانک مرکزی هستند. ضمن اینکه کنگره آمریکا در بحبوحه بحران امکان پرداخت سود روی این سپرده ها را برای بانک مرکزی آمریکا فراهم کرد و فعلا بانکهای آمریکایی به همان سود اندک نزد بانک مرکزی دلخوش هستند. این دارایی برای بانکها مسلما خیلی بهتر (کم ریسک تر) از دارایی هایی چون وامهای مسکن است. برای همین تا زمانی که بانکها از این مازادشان برای اعطای وام استفاده نکنند خبری از تورم نخواهد بود.

ولی سوال اصلی اینجاست عاقبت این کار چه خواهد بود و چرا بانک مرکزی دست به این کار زده است؟ اولا این مازاد به نظر من مثل انبار مهمات است که فعلا جایی تلمبار شده است. تمام هم و غم بانک مرکزی آمریکا این بوده که دچار رکود بزرگ و تورم منفی نشوند. آقای برنانکی هم که سخت معتقد به سیاستهای پولی انبساطی در بحران های شبیه رکود بزرگ است (تحقیقات اصلیش روی بحران بزرگ دهه بیست بوده)‌ فعلا تخت گاز رفته است و معتقد است که تازمانیکه نرخ بیکاری بالاست و تولید کنندگان ظرفیت بلااستفاده ۲۵ درصدی دارند نگرانی از تورم بیجاست. ولی اگر اقتصاد رشد کند و بیکاری به نرخ طبیعی ۴ تا ۵ درصدی برگردد (خیلی ها معتقدند نرخ طبیعی حدود ۶ تا ۷ درصد است) و بانکها شروع به اعطای وام کنند آیا تورم زیاد نخواهد شد؟ مطمینا تورم زیاد خواهد شد و بانک مرکزی آمریکا برای مهار آن مجبور خواهد شد که عملیات معکوس انجام دهد و مازاد یکی دو تریلون دلاری خود را بفروشد که باعث رشد بهره و کند شدن رشد اقتصادی خواهد شد.

ولی فعالان بازار و دانشگاهیان در این باره چه فکر میکنند؟ تاکنون درصد کمی از دانشگاهیان نارضیاتی خود را نسبت به این سیاست نشان داده اند. نمونش پروفسور کوچرلاکوتا که رییس فدرال رزرو مینه سوتا و از اعضای کمیته عملیات بازار باز فدرال رزرو و استاد دانشگاه مینه سوتا که از موافقان سیاست فعلی بانک مرکزی است. پروفسور گری بکر از معدود مخالفان این سیاست بوده است. فعالان بازار هم گویا فعلا به تورم بالا در آینده اعتقاد ندارند و همچنان نرخهای بهره طولانی مدت کم است.  حالا باید دید که آینده این سیاست که فرمانش دست آقای برنانکی است به کجا خواهد انجامید. آیا با این سرعتی که میرود سر پیچ تورم قادر به کنترل خواهد بود یا اینکه بار دیگر تقصیر چپ کردن ماشین اقتصاد به گردن رییس بانک مرکزی دیگری (همانند آلن گرینسپن) خواهد افتاد.

Advertisements

7 پاسخ to “ادامه داستان تورم پولی کجاست”

 1. آروین Says:

  عجب، حالا من که دقیقا نفهمیدم چی به چی شد ولی با همین درک ناقصم هم یه جورایی تناقض‌آمیز می‌یاد این سیاست انبساط پولی، منظورم اینه که اگر قرار باشه رکود از بین بره و رونق اقتصادی شکل بگیره و پیروش بیکاری پایین بیاد، قاعدتا باید نرخ سرمایه‌گذاری بالا بره، یعنی فکر کنم شاخص اصلی رونق اقتصادی به تعبیر ما عوام همین بالا رفتن سرمایه‌گذاری و تولید و کاهش بیکاری باشه، بعد خب اگر قرار به بالا رفتن سرمایه‌گذاری باشه باید سرمایه‌گذاری سود ده باشه که آدم‌ها رغبت کنن هی برن افزایش‌اش بدن، بعد خب اگر سود ده باشه بانک‌ها هم انگیزه‌ی وام دادن‌شون بیشتر می‌شه قاعدتا لذا اون سپرده‌هاشون نزد بانک مرکزی رو می‌کشن بیرون که باهاش وام بدن به ملت و سودشون بره بالا و خب اون‌وقت اون انبار مهمات منفجر می‌شه به تعبیر شما. می‌خوام بگم انگار یه جورایی از بین رفتن رکود به صورت منطقی و اجتناب‌ناپذیر به این انفجار انبار باروت منجر می‌شه مگه این‌که همین‌طور تا ابد رکود باشه و بانک‌ها انگیزه‌ی وام دادن نداشته باشن و به اون سپرده‌ها دست که نزن‌ان به کنار، هی هم نزد بانک مرکزی افزایش‌اش بدن.
  راستی این‌که من دقیق نفهمیدم چی به چی شد یه دلایل معقولی داشت به گمانم، یکی این‌که یه آدم غیر اقتصادی مثل من احتمالا نمی‌دونه «عملیات بازار باز» یعنی چی و خرید اوراق بهادار (اصلا چی هست این اوراق بهادار؟ در میان عوام فارسی زبان اوراق بهادار یا به معنای سهامه یا به معنای اوراق قرضه ولی شما به گمانم دارین از چیزی غیر این دو تا حرف می‌زنین که من شخصا مصداقی ازش تو ذهنم ندارم) چطوری به افزایش سپرده‌ی بانک‌ها نزد بانک مرکزی منجر می‌شه؟ یعنی اوراق بهادار در تملک بانک‌هاست معمولا؟ اگه این‌طوره اصلا خودش از کجا اومده شده مال مانک‌ها؟ البته من اساسا انتظار ندارم شما همه‌ این چیزا رو برای خواننده‌‌ی غیرمتخصص توضیح بدین، خواننده‌ی غیرمتخصص خیلی کنجکاو باشه می‌ره سرچ می‌کنه می‌خونه تا از حرف شما سر در بیاره، فقط خواستم یه فیدبکی بدم بهتون که با این‌که سوال‌تون خیلی برای من جالب بود و مشتاقانه منتظر جوابش بودم اما از جوابش خیلی سر در نیاوردم یه جوری که انگار هنوز سوال برام باقی باشه:)
  بعد حالا این کم‌دانشی امثال من به‌ کنار، یه چیزهای ساده‌تر و پیش‌پاافتاده‌تر هم هست که باعث می‌شه متن حتی سخت‌تر از این هم درک بشه، مثلا فکر کنم سطر دوم بعد از بهادار و قبل از سپرده باید ویرگول بذارید، من بیشتر از ده بار این جمله رو هی با ویرگول و بی‌ویرگول (یعنی به صورت مضاف و مضاف‌الیه یا درواقع کسره داشتن بهادار) خوندم و هی دیدم هر دوش می‌تونه معنادار باشه احتمالا ولی در نهایت با ویرگول معنادارتر اومد، درسته؟

  • pmashayekh Says:

   مرسی ازکامنت. متاسفانه من نوشتنم خوب نیست و فکر کنم علتش این باشه که کوچه بازاری حرف میزنم و کتاب فارسی نمیخونم. بعد هم درباره عملیات بازار باز باید بنویسم. درسته که اشاره کردین که فهمیدن کامل پست به دونستن کلیات عملیات بازار باز نیازمنده.

 2. محمد Says:

  سلام
  ممنون از پستتون.اگه تونستيد ترجيحا با نمودار ( وام هاي پرداختي و سپرده بانك ها نزد بانك مركزي و ميزان سود دريافتي)موضوع را بيشتر تشريح كنيد.
  راستي سر مقاله امروز دنياي اقتصاد هم خوندن داره! بنظر نويسنده مقاله ( يادداشت)هنوز هم خواننده وبلاگ شماست.

 3. sss Says:

  خانم آروین
  مشکل این است که تقریبآ هیچ‌کدام از ابزارهای مالی‌ای که در بازار پول و سرمایه‌‌ی غربی هست در ایران وجود ندارد. به خاطر همین هم توضیح دادنش به زبان همه‌فهم سخت است. همان که خودتان هم گفته اید «اصلآ چی هست این اوراق بهادار؟» . خیلی از این ابزارهای مالی را بورس‌بازهای حرفه‌ای نیویورک هم به زور می‌فهمند. این است که دست کم دو – سه تا کتاب درباره‌ی fixed income securities باید بخوانید تا بفهمید هر کدامشان چه معنی می‌دهد. فکر نمی‌کنم برای آقای مشایخ هم توضیح دادنش ساده باشد.

 4. مهدي Says:

  حاجي اگه قراره تو امريكا تورم بشه، ما هم دست نگه داريم قيمت ارز را بالا نبريم. چطوره؟
  زود خبرش رو بده!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: