نوشته کوتاهی برای تجارت فردا

قیمتهای بازارها نشان دهنده متوسط انتظارات آحاد اقتصادی از آینده است.بازار ارز در ایران نیز در طول چند سال گذشته نشان داده است که سریعا به اخبار واکنش نشان داده و نوسانات آن نشان دهنده میزان عدم اطمینان به ثبات درآمدهای ارزی کشور است.نوسانات بازار ارز در هفته قبل از جلسه سران در سازمان ملل و ساعاتی بعد از آن نشان دهنده این بوده است که مردم به کسب نتایج سریع از سفر ریاست محترم جمهوری بیش از اندازه خوش بین بوده اند.

هرچند که رویکرد جدید سیاست خارجی ایران نوید رفع بخشی از تخاصمات ایران و غرب را میدهد ولی به نظر نمیرسد در آینده نزدیک تحریمهای زیانبار اقتصادی برطرف شوند. مذاکرات و توافقات سیاسی بسیار محتمل است که پروسه ای زمانبر باشند و آثار خود را در رفع تحریمها بزودی نشان ندهند ولی امید میرود که حداقل تحریمها از آنچه هست شدیدتر نشود. ضمن اینکه باید توجه داشت که معضلات اقتصادی عمدتا نه زاییده تحریمها بلکه ناشی از سیاستهای اقتصادی نامهربان با فضای کسب و کار است و نباید در مورد اثرات مثبت رفع تحریمها مبالغه کرد و با خوشبینی بیش از اندازه به آن نگاه کرد.  بنابراین با فرض برقرار ماندن تحریمها اجرای اصلاحات اقتصادی که به افزایش کارایی منجر شود بیشتر از گذشته اهمیت پیدا میکند و حتی میتواند با کاستن اثرات سو تحریم موجب تقویت موضع ایران در مذاکرات با غرب بشود.

متاسفانه در طول چند سال گذشته رشد بسیار زیاد مخارج دولت که با پشتوانه دلارهای نفتی و با بی انضباطی مالی همراه بوده است که منتج به رشد حجم پول و اتکای بیش از اندازه به واردات شده است و در نتیجه کشور را در مقابل نوسانات درآمد نفتی آسیب پذیرتر کرده است. اقتصاد ایران از نظر حضور نیروی عظیم جوانان شوک جمعیتی دهه شصت از موقعیت خوبی برخوردار است که بتواند این پتانسیل را به یک جهش اقتصادی تبدیل کند. لازمه این امر نیز توسعه بازار های پولی و مالی به منظور تامین سرمایه بنگاههای اقتصادی (اتکا به پس اندازهای مردم نه خزانه دولت)و اصلاح قوانین مربوط بازار کار, تشکیل شرکتها ,ورشکستگی و بطور کلی ایجاد فضای مناسب برای شرکتهای تجاری و تولیدی است. یکی از عوامل بازدارنده سرمایه گذاری و رشد اقتصادی وجود عدم اطمینان در اقتصاد است. یکی از مولفه های مهم ریسک سیاست ارزی اعمال شده توسط بانک مرکزی است. وجود  یک سیاست مشخص ارزی(نه تعیین قیمت ثابت)که بتواند با توجه به سناریوهای مختلف درآمد نفتی از نوسانات شدید ارزی جلوگیری کند و در کنار یک سیاست با ثبات بازرگانی بین الملل  میتواند باعث کاهش ریسک در اقتصاد شده و بالتبع امکان سرمایه گذاری با افق دراز مدت را بیشتر کند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: