روز دانشجو

گرامی داشت دانشجو از پدیده های مختص ایران است که ندرتا در فرهنگهای دیگر دیده میشود. گرامی داشت جوان هجده تا بیست و دو سه ساله ای است که تازه از دبیرستان و احتمالا منزل والدین فارغ شده و به خاطر گذشتن از سد کنکور احساس قهرمانانه ای میکند و سعی میکند در هر مساله سیاسی اجتماعی اقتصادی علیرغم نداشتن تجربه ,دانش و پختگی لازم , با قطعیت نظر دهد. متاسفانه تاریخ معاصر ما مملو از ندانم کاری ها و اشتباهات دانشجویانی است که بجای رسیدن به درس و مشق خود و احیانا یادگیری چگونه زندگی کردن و احتمالا شریک زندگی پیدا کردن مغرورانه به دنبال دخالت در سیاست بوده و تاریخ نشان میدهد علیرغم سادگی و صداقت بیشتر بازیچه مطامع دیگران شده اند.
خطرناک خواهد بود اگر عرصه سیاست بجای اینکه دست سیاستمداران پخته و کهنه کارباشد (متعلق به هر جناح و فکری) بازیچه دست یه سری جوان باشد. در دهه های گذشته ورود به دانشگاه بسیار سخت بود شاید همین دلیلی شده برای غرور بیجای این قشر و بیش از اندازه قدر یافتن آنان. هنوز هم پس از گذشت یک قرن واقعه انقلاب مشروطه ( که زمانی روی داد که نود درصد مردم بیسواد بودند و طبقه دانشجویی وجود نداشت ) هنوز مترقی تر و پیشروتر از جنبشهای بعدی به نظر میرسد.
البته امیدوارم این پست حمل بر بی احترامی به سه دانشجوی کشته شده در واقعه شصت سال پیش نشود. اگر ندانم کاری چند سرباز گارد در واکنش به شکلک درآوردن دانشجویان به آنها نبود آن سه نفر جان خود را از دست نمیدادند.

یک پاسخ to “روز دانشجو”

  1. گرامی داشتی بی جا؟ گرامی داشت دانشجو از پدیده های مختص ایران است که ندرتا در فرهنگهای دیگر دیده میشود… | Sepehr Nilgoon Says:

    […] روز دانشجو گرامی داشت دانشجو از پدیده های مختص ایران است که ندرتا در فرهنگهای دیگر دیده میشود. گرامی داشت جوان هجده تا بیست و دو سه ساله ای است که تازه از دبیرستان و احتمالا منزل والدین فارغ شده و به خاطر گذش… robotدسامبر 10, 2013آگوست 17, 2015Plus […]

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: